Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału PTTK w Kościanie w 2007 roku

 

 Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie działał w składzie wybranym na Walnym Zjeździe Sprawozdawczo Wyborczym w dniu 19 stycznia 2005 r. Funkcje i zadania przydzielone poszczególnym członkom Zarządu nie uległy zmianie.

W roku 2007 odbyło się 11 zebrań zarządu, wszystkie były prawomocne, podejmowano uchwały, których celem było sprawne funkcjonowanie oddziału. We wszystkich zebraniach uczestniczył przedstawiciel Komisji Rewizyjnej oraz Prezes Sądu Koleżeńskiego.

 

 Oddział PTTK w Kościanie wg Sprawozdania GUS przedstawia się następująco:

Liczba członków: 120, w tym młodzieży szkolnej 60 osób.

Członkowie działają w 3 kołach i klubach PTTK (jedno terenowe i dwa szkolne).

Liczba zweryfikowanych i przyznanych odznak turystyki kwalifikowanej: 80.

Odznaka Turystyki Pieszej - 36, w tym Siedmiomilowe Buty – 16.

Górska Odznaka Turystyczna – 12.

Kolarska Odznaka Turystyczna – 4.

Regionalna Odznaka Krajoznawcza – 10.

Turysta Ziemi Kościańskiej – 18.

Liczba imprez turystyki kwalifikowanej : 24, uczestników: 2211, w tym młodzieży 1811.

Imprezy piesze: 11, uczestników – 1647.

Imprezy górskie: 1, uczestników – 25.

Imprezy kolarskie: 5, uczestników – 426.

Imprezy narciarskie: 1, uczestników – 45.

Inne archeologiczno-wykopaliskowe: 6, uczestników – 68.

Duże imprezy ogólnodostępne – rajdy turystyczne:

52 Turystyczna Wiosna na Ziemi Kościańskiej odbyła się w dniu 25 kwietnia 2007 r. z metą w Rabiniu. Udział wzięło 445 turystów.

30 Rajd Kolarski im. Dezyderego Chłapowskiego z metą w Turwi odbył się w dniu 15 września 2007 r. Udział wzięło 320 turystów.

42 Kościańska Jesień Turystyczna z metą w Kotuszu odbyła się 20 października 2007 r. Udział wzięło 257 turystów.

Rajd Bezpieczny Rowerzysta został zorganizowany wraz z Komendą Policji w Kościanie oraz stowarzyszeniem „STOP ŚMIERCI” w dniu 19 maja 2007 r. z metą na boisku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Udział wzięło 205 uczestników.

Szkolenie kadry programowej zorganizowano się w formie wyjazdowej na terenie Czeskiego Raju (Czechy) z bazą w Żeleznym Brodzie, w dniach od 1 do 5 maja 2006 r. Udział wzięło 25 osób.

Koła i Kluby zorganizowały: 16 wycieczek, w których udział wzięło 402 osób.

Przewodnicy: obsłużyli 4 wycieczki, w których uczestniczyło 170 turystów.

Kadra Programowa:

Kadrę programową oddziału stanowią 22 osoby, które posiadają 33 uprawnienia.

Szlaki Turystyczne Piesze:

Pod opieką Oddziału znajduje się 231 km szlaków turystycznych nizinnych.

Dokonano odnowienia i konserwacji:

Szlaku niebieskiego (Czempiń – Zgliniec) – 26,5 km, szlaku czarnego (Krzan – Rąbiń) - 36 km, szlaku czerwonego (Rogaczewo Małe – Turew) - 10 km.

Oddziałowa biblioteka: gromadzi wydawnictwa o tematyce turystyczno-krajoznawczej i regionalnej 249 woluminów służy turystom, i słuchaczom szkół kościańskich, którzy coraz liczniej korzystają z naszego księgozbioru.

 

W dniu 10 czerwca 2006 w miejscowości Nielęgowo na dawnym budynku Stacji Turystycznej PTTK „Paryż” nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej koledze Henrykowi Tumidajskiemu – założycielowi stacji. Tablica została ufundowana przez Oddział PTTK w Kościanie. 10 czerwca 2007 r. w rocznicę odsłonięcia tablicy w Nielęgowie spotkali się członkowie Zarządu Oddziału oraz właściciele posesji, w której kiedyś mieściła się stacja „Paryż”.

W marcu 2006 r. opracowano wzór i uchwalono regulamin regionalnej odznaki krajoznawczej „Turysta Ziemi Kościańskiej”. Ma ona na celu propagowanie walorów krajoznawczych, historycznych, kulturowych ziemi kościańskiej. W roku 2007 znacznie wzrosło zainteresowanie zdobywaniem odznaki, szczególnie wśród słuchaczy Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Członkowie naszego oddziału uczestniczyli w wielu imprezach ogólnopolskich, jak również organizowanych przez ościenne oddziały.

W roku 2007 na wyróżnienie zasługuje działalność SKKT-PTTK „Łaziki” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Zorganizował on 8 rajdów, obóz wędrowny z udziałem w Ogólnopolskim wysokokwalifikowanym Rajdzie Pieszym ‘Podbeskidzie 2007”. Drużyna „Łazików” zajęła I miejsce w kategorii gimnazjów w Finale Centralnym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Żarach.

Dzięki kol. Mikołajowi Maćkowiakowi na bieżąco prowadzona jest strona internetowa naszego oddziału, prezentuje ona nasz dorobek, galerię zdjęć z imprez, sprawozdania, szlaki turystyczne, historię.

Program nasz realizowaliśmy dzięki pomocy finansowej Starostwa Powiatowego w Kościanie, Urzędu Miejskiego w Kościanie i Urzędów Gmin: w Kościanie, Krzywiniu, Czempiniu i Śmiglu.

Dziękuję wszystkim działaczom i sympatykom za wkład pracy społecznej w realizację programu Oddziału PTTK w Kościanie.

 

Kościan 31.12.2007 r.