Koło Przewodników przy Oddziale PTTK w Kościanie

Koło Przewodników przy Oddziale PTTK w Kościanie powstało w dniu 30 kwietnia 1977 roku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Oddziału PTTK kol. Włodzimierza Kozłowskiego i kol. Stanisława Kaczora – pierwszego Prezesa Koła Przewodników w Kościanie. Koło powstało po zakończeniu kursu przewodników w Kościanie i zrzeszało 30 przewodników terenowych z uprawnieniami na Województwo Leszczyńskie, Szlak Piastowski, Kotlinę Kłodzką i Jeleniogórską.

Z uwagi na rezygnację niektórych i brak aktywnej działalności innych liczba członków koła spadła w roku 1984 do 13 osób. Największym osiągnięciem Koła Przewodników było zorganizowanie wspólnie z WKP PTTK w maju 1984 roku na Ziemi Kościańskiej Ogólnopolskiej Sesji Przewodnickiej pod nazwą „Przyroda w przekazie przewodnickim”. Kierownictwo nad organizacją objęła kol. Izabela Dymek – ówczesna Przewodnicząca WKP PTTK. Ze względu na niską liczbę członków (tylko 13 przewodników), Zarząd Oddziału PTTK w Kościanie w uzgodnieniu z przewodnikami podjął w 1984 roku decyzję o przekształceniu Koła Przewodnickiego w Sekcję Przewodnicką. Na koniec 1987 roku Sekcja liczyła 13 osób, z których 2 były posiadaczami uprawnień II klasy, a pozostałe III klasy. Od 1988 roku Sekcją Przewodnicką kierowała kol. Leokadia Rowińska a zastępstwo pełnił kol. Stanisław Kaczor. Ze względu na dalsze zmniejszenie się liczby przewodników decyzją ZO PTTK w 1988 roku zlikwidowano Sekcję.

Obecnie Oddział PTTK w Kościanie dysponuje 8 przewodnikami (4 uprawnienia państwowe, 4 uprawnienia PTTK) z uprawnieniami na byłe Województwo Leszczyńskie, Szlak Piastowski, Kotlinę Kłodzką, Kotlinę Jeleniogórską oraz miasto Poznań.