Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze powstało w grudniu 1950 roku z połączenia przedwojennych organizacji Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. PTTK na terenie miasta Kościana rozpoczęło działalność w 1953 roku. Przy pomocy byłego Okręgu PTTK w Poznaniu powołano Oddział PTTK, który w latach 1953-55 posiadał jedno koło terenowe.
W oparciu o to koło powołano pierwszy Zarząd:
Henryk Michalak | - | prezes |
Władysław Sytek | - | wiceprezes |
Bruno Pluta | - | członek |
Joanna Wojciechowska | - | członek |
Urszula Grzelka | - | członek |
Stankiewicz (br. im.) | - | członek |
Piotrowski (br. im.) | - | członek |
Zaczęto organizować pierwsze wycieczki, rajdy, zloty. Powstają pierwsze Koła i Kluby skupiają młodzież i dorosłych, których zainteresowaniem było uprawianie czynnego wypoczynku poprzez turystykę i krajoznawstwo.
Wzrasta liczba członków; pod koniec 1957 roku oddział liczył 120 osób.
Dalsza działalność oparta była przede wszystkim na działalności szkolnego koła SKKT przy LO w Kościanie prowadzonego przez niestrudzonego propagatora turystyki i krajoznawstwa Henryka Tumidajskiego, oraz skarbnika oddziału Joannę Wojciechowską.
Do roku 1964 to przede wszystkim ich praca ,działalność i zaangażowanie były podstawą istnienia Oddziału PTTK w Kościanie.
Rok 1964 był rokiem przełomowym w 10 letniej historii istnienia naszej organizacji. Do pracy w towarzystwie włączyli się młodzi działacze ;Bolesław Majchrzycki, Włodzimierz Kozłowski ,Kazimierz Wachowski.
W dniu 11 marca 1964 roku w obecności członka Zarządu Okręgu PTTK w Poznaniu kol. Mieczysława Duralskiego odbył się pierwszy z prawdziwego zdarzenia Zjazd Oddziału PTTK w Kościanie. Wybrano nowe władze Prezesem został Bolesław Majchrzycki Henryk Tumidajski V-prezesem, Genoewfa Konieczna sekretarzem, Joanna Wojciechowska skarbnikiem, członkami zostali Eugeniusz Jakubowski, Kazimierz Napierała, Stanisław Drozda.
W zjeżdzie udział wzięło 31 delegatów. Uregulowano sprawy terytorialnego zasięgu Oddziału, który przyjął nazwę Oddział Powiatowy PTTK w Kościanie i obejmował administracyjnie teren powiatu kościańskiego.
Pod koniec 1964 roku oddział liczył 5 kół i skupiał 196 członków.
Zaczęto propagować zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej, położono nacisk na wytyczanie i odnawianie szlaków turystycznych.
25 marca 1965 roku oddział został zarejestrowany w Wydziale Spraw Wewnętrznych PWRN w Poznaniu.
W roku tym powstały też nowe komisje turystyki kolarskiej ,motorowej, fotograficzna.
Następne lata działalności oddziału to powstawanie nowych kół, organizowanie cyklicznych imprez, propagowanie turystyki i krajoznawstwa wśród społeczeństwa kościańskiego.
31 stycznia 1967 roku powołana została komisja turystyki górskiej, jej przewodniczącym został kol. Włodzimierz Kozłowski.
Komisja pracowała bardzo aktywnie prowadziła obozy wędrowne w Pieninach ,Tatrach , Beskidach, zdobywano odznaki GOT .
Komisja turystyki pieszej w wyniku współpracy z Wydziałem Oświaty Powiatowej Rady Narodowej otrzymała do dyspozycji nieczynne szkoły wiejskie we Wławiu, Nielęgowie ,Kotuszu. Utworzono tam stacje turystyczne. Stanowiły bazę wypadową na wycieczki sobotnio niedzielne. Najpopularniejszą była stacja w Nielęgowie i nosiła nazwę Paryż. Decyzją administracyjną zlikwidowane zostały w roku 1975.
Dalsze lata działalności cechuje ciągły wzrost liczby członków, zdobywanie odznak turystycznych, uprawnień przodownickich. Organizowano Rajdy , Zloty, Spływy ,poszerzano zasoby biblioteki krajoznawczej.
W roku 1969 odbył się III Walny Zjazd Delegatów Oddziału PTTK w Kościanie .Wybrano nowy Zarząd , prezesem został Lech Józefowicz. Nowo wybrany zarząd jako zadanie główne postanowił wznowić starania o własny lokal. Dotychczas siedziby oddziałowi udzielał LO w Kościanie
Starania zakończyły się sukcesem w 1969 r. uzyskano dzięki przychylności Cechu Rzemiosł Różnych, lokal w budynku ich organizacji .Obecna siedziba Oddziału przy Wałach Żegockiego 2 powstała w 1974r, kiedy pobudowano dom organizacji społecznych , w budowie , którego partycypował ówczesny Zarząd Okręgu PTTK w Poznaniu.
Jedną z działalności statutowych jest prowadzenie wypożyczalni sprzętu turystycznego.
Pierwsza powstała już w 1958r. przy kole SKKT- PTTK w LO Kościan prowadzona przez kol. Henryka Tumidajskiego. Zakupione z funduszy komitetu rodzicielskiego, namioty, plecaki, kajak stanowiły pierwszy sprzęt .Dalsze lata przyniosły poszerzanie asortymentu. W 1969r. utworzono wypożyczalnię przy Oddziale PTTK .Działała nieprzerwanie do roku 1998.
Ostatnim jej kierownikiem był kol. Mieczysław Wierzejewski. Z wypożyczalni korzystały rzesze turystów nie tylko członków PTTK. W sezonie turystycznym tworzyły się kolejki aby otrzymać wymarzony sprzęt. Był czas że była to jedyna ogólnodostępna wypożyczalnia na wielkopolskę.
Przy zakupie sprzętu finansowo wspomagał nas Urząd Wojewódzki w Lesznie i Urząd Miejski w Kościanie.
Jedną z form działalności Oddziału były usługi przewodnickie. W dniu 30 kwietnia 1977 roku z inicjatywy Prezesa Oddziału kol. Włodzimierza Kozłowskiego i kol. Stanisława Kaczora powstaje Koło Przewodników skupiające 30 osób z uprawnieniami na Szlak Piastowski ,Kotlinę Jeleniogórska, Kłodzką i województwo leszczyńskie .Koło działało nieprzerwanie do roku 1984 kiedy zostało przekształcone w sekcję, ze względu na spadek członków. Obecnie uprawnienia posiada 7 osób.
Kołem kierował przez wiele lat kol. Stanisław Kaczor a następnie kol. Leokadia Rowińska.
Plonem wydawniczym Oddziału jest wydanie w latach dziewięćdziesiątych cykli przewodników przedstawia-jących gminy powiatu kościańskiego. Głównym pomysłodawcą i autorem jest kol . Włodzimierz Kozłowski.To dzięki jego uporowi w 1992 r. ukazał się przewodnik "Zwiedzamy miasto Kościan". "śmigiel i okolice" ukazały się w 1993 roku. Natomiast następny rok przyniósł pozycję "Okolice Kościana". Rok 1995 to powstanie "Krzywiń i okolice". W roku następnym wznowiono nakład "Kościan Przewodnik Turystyczny" w nowej bogatszej kolorowej wersji.
Wszystkie te pozycje wydawnicze powstały dzięki pomocy finansowej udzielanej przez poszczególne gminy oraz Urząd Wojewódzki w Lesznie.
W roku 1995 kol. Włodzimierz Kozłowski został uhonorowany Indywidualną Nagrodą Twórczą miasta Kościana. Natomiast Oddział PTTK otrzymał tę nagrodę jako organizacja.
Znakowane szlaki turystyczne pozostające pod opieka naszego oddziału liczą łącznie 239,1 km. Wytyczone zostały w latach 60-tych przez długoletniego działacza turystycznego Henryka Tumidajskiego.W roku 1979 przed dworcem PKP w Kościanie ustawiono drogowskaz szlaków turystycznych, który został zniszczony przez chuliganów w grudniową noc 1983r.
Kolejny powstał w 1987 i przetrwał do 1998roku.
W dniu 19 grudnia 1998 działacze naszego oddziału ustawili nowy bardziej trwały i estetyczny wraz z mapą szlaków, który jest wizytówką grodu nad Obrą.
Głównymi imprezami organizowanymi przez nasz oddział są Rajdy turystyczne "Kościańska Wiosna" i "Jesień nad Obrą" maja już 48 –letnią tradycję młodszy jest rajd Kolarski im. Dezyderego Chłapowskiego z meta w Turwi zainicjowany 26 lat temu. Są to imprezy znane w całym światku turystów wielkopolski. Ale byliśmy także organizatorami imprez o zasięgu ogólnopolskim między innymi Ogólnopolskiej Sesji Przewodnickiej "Przyroda w przekazie przewodnickim", "Ogólnopolskiego Zlotu Wychowanków Domów Dziecka", "Ogólnopolskiego Zlotu Turystów Kolarzy", "Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK" z meta w Osiecznej.
BORT , Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego powstało w roku 1977. Pierwszym kierownikiem został kol. Kazimierz Kaczor. Jednostka powstała do obsługi dynamicznie rozwijającego się ruchu turystycznego. Początek lat 80-siątych spowodował powolny upadek tej formy sprzedawania usług. Ostatecznie rozwiązano BORT w roku 1983.
W historii istnienia Oddziału PTTK w Kościanie przewinęło się wielu członków, działaczy , nie sposób wymienić ich wszystkich w tak krótkim opracowaniu, ale chciałbym podziękować im wszystkim za trud jaki włożyli w powstanie i trwanie tego oddziału.
Niektórzy z nich jak choćby nieodżałowany nasz Profesor Henryk Tumidajski do ostatnich dni swego bogatego, pełnego zapału życia trwali w naszych szeregach, u niektórych był to krótki epizod, ale wszyscy oni byli członkami Oddziału PTTK w Kościanie i są jego chlubą.
Obecny Zarząd stara się być kontynuatorem idei, które przyświecały założycielom PTTK na ziemi Kościańskiej, hasło "Tylko poznawszy swój kraj można dla niego owocnie pracować" jest ciągle aktualnie.
Funkcje Prezesów Zarządu Oddziału PTTK w Kościanie pełnili:
Bolesław Majchrzycki | 1964 - 1968 |
Lech Józefowicz | 1968 - 1970 |
Włodzimierz Kozłowski | 1970 - 1979 |
Ryszard Szłapka | 1980 - 1983 |
Tadeusz Krzyżanowski | 1983 - do chwili obecnej |