Rajd Kolarski im. Dezyderego Chłapowskiego zorganizowany przy pięknej, słonecznej pogodzie w sobotę, 10 września 2011 roku, przez kościański Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego był już 34 z kolei. W imprezie wzięła udział rekordowa 353-osobowa rzesza turystów, którzy do Turwi, gdzie tradycyjnie zlokalizowano metę rajdu jechali rowerami lub wędrowali pieszo z miejsc startu, do których zostali przewiezieni autobusami podstawionymi przez organizatorów.Rowerzyści jechali z Kościana przez Stary Lubosz, Darnowo, Wyskoć lub Spytkówki. Piechurzy wędrowali z okolic Małego Rogaczewa lub Kopaszewa wzdłuż zadrzewień śródpolnych pochodzących jeszcze z czasów patrona rajdu, który był pionierem nowoczesnej uprawy ziemi.

Największą grupę uczestników stanowili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 4 z Kościana.W rajdzie brali także udział drużyny z Zespołu Szkół nr 2 w Kościanie, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie, I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, sekcji turystyki Kościańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Grupy Rowerowej im. Jana Pawła II z Kościana oraz Żwawych Dziadków ze Śremu. Uczestnicy rajdu mieli możliwość zwiedzenia pałacu i parku w Turwi. Na mecie rajdu, którą urządzono na boisku Szkoły Podstawowej w Turwi każdy z turystów otrzymał pamiątkowa plakietkę rajdową oraz posilił się tradycyjną rajdową grochówką.

Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy: krajoznawczy – obejmujący także wiadomości o Dezyderym Chłapowskim i wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz rekreacyjno-sprawnościowe – „żółwia jazda”, rzut lotkami do tarczy, „przenoszenie ciężarów” (czyli ziarenek grochu), „przejście przez rzekę”. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wśród uczestników, którym nie powiodło się w konkursach rozlosowano drobne upominki.

Podczas zakończenia rajdu prezes ZO PTTK w Kościanie Tadeusz Krzyżanowski wręczył koleżance Barbarze Zielonce z Oddziału PTTK w Kościanie Srebrną Honorową Odznakę PTTK przyznana przez Zarząd Główny PTTK.

Kończąc swój udział w rajdzie turyści umówili się na kolejny, już 35, jak zawsze w drugą sobotę września w roku 2012. Organizatorzy rajdu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji, a w szczególności: Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu, Urzędowi Miejskiemu w Kościanie, Urzędowi Gminy w Czempiniu, Kościańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Szkole Podstawowej w Turwi oraz Instytutowi Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi.

Tadeusz Krzyżanowski

Komandor Rajdu